ENERGETICKÝ ŠTÍTEK

Energetický štítek

Objednejte si průkaz
energetické náročnosti budovy

Měli byste vědět

Kdo musí mít šítek?

Podle Zákona 406/2000, §7a:

  1. Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek je povinen
    • zajistit zpracování průkazu energetické náročnosti při výstavbě nových budov nebo při větších změnách dokončených budov,
    • zajistit zpracování průkazu u budovy užívané orgánem veřejné moci
      • od 1. července 2013 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 500 (m2)
      • od 1. července 2015 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 250 (m2),
    • zajistit zpracování průkazu pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy
      • s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 (m2) do 1. ledna 2015,
      • s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 000 (m2) do 1. ledna 2017,
      • s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 1 000 (m2) do 1. ledna 2019.
  2. Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni
    • zajistit zpracování průkazu
      • při prodeji budovy nebo ucelené části budovy,
      • při pronájmu budovy,
      • od 1. ledna 2016 při pronájmu ucelené části budovy,
    • předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii
      • možnému kupujícímu budovy nebo ucelené části budovy před uzavřením smluv týkajících se koupě budovy nebo ucelené části budovy,
      • možnému nájemci budovy nebo ucelené části budovy před uzavřením smluv týkajících se nájmu budovy nebo ucelené části budovy,
    • předat průkaz nebo jeho ověřenou kopii
      • kupujícímu budovy nebo ucelené části budovy nejpozději při podpisu kupní smlouvy,
      • nájemci budovy nebo ucelené části budovy nejpozději při podpisu nájemní smlouvy,
    • zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při
      • prodeji budovy nebo ucelené části budovy,
      • pronájmu budovy nebo ucelené části budovy.
  3. Vlastník jednotky je povinen předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii
      • možnému kupujícímu jednotky před uzavřením smluv týkajících se koupě jednotky,
      • od 1. ledna 2016 možnému nájemci jednotky před uzavřením smluv týkajících se nájmu jednotky,
    • předat průkaz nebo jeho ověřenou kopii
      • kupujícímu jednotky nejpozději při podpisu kupní smlouvy,
      • od 1. ledna 2016 nájemci jednotky nejpozději při podpisu nájemní smlouvy,
    • zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při
      • prodeji jednotky,
      • od 1. ledna 2016 pronájmu jednotky.